GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE

GAZ VODA ŞİMDİ SADECE TÜRKİYE'DE!

GEÇMİŞE YOLCULUK

HAKKIMIZDA

Retro El Yapımı Gazoz” mottosuyla yola çıktık yola,

1887’de Gürcistan’da meyve özlerinin ilk başta saf suyla seyreltilmesiyle atılan bebek adımları, daha sonra bu özlerin gazlı suyla karıştırılarak hazırlanmasıyla farklı bir boyuta taşındı. Ortaya çıkan ve yüksek miktarda eğlenceli baloncuklar ihtiva eden bu lezzet, tüketicinin sevgisi ve ilgisiyle günümüze kadar geldi. Başlangıçta sadece eski Sovyet ülkelerinde bilinen ve tüketilen bu gazozun doğallığı ve lezzeti sayesinde sınırları aşması pek de uzun sürmedi. Eski Sovyet ülkelerinden sonra, Bulgaristan, Makedonya, Romanya gibi Balkan ülkelerine de “Oranjada” ismiyle yayılan Gaz Voda, bu coğrafyada da kendisine sıkı bir tüketici kitlesi edinmeyi başardı. Sunduğu doğal lezzetin yanı sıra ilgi çekici marka kimliğiyle de geniş bir tüketici kitlesine ulaşmayı hedefleyen Gaz Voda’nın yakın gelecek planları arasında, Türkiye geneline ve yurtdışına yayılarak kar eden nokta sayısını arttırmak var.

Hem hizmet hem üretim sektöründe hizmet vermenin sorumluluğunun bilincinde bir marka olarak lezzetli olduğu kadar ilgi çekici Gaz Voda konseptimizle insanlarda nostaljik tatlar bırakmak ve keyifli anılar yaratabilmek en temel önceliğimiz.

HİKAYEMİZ

Gazozun Hayatımızdaki Yeri

Sanıyoruz ki damaklarda bıraktığı nostaljik tatla hafızalarda hep güzel çağrışımlar yaratan gazozun, insanoğlu için her zaman bir içecekten daha fazlası olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz. Özellikle bu içeceğin patlama yaptığı dönem olan 60’lı yıllarda yaşayanlar için gazoz, çay bahçesinde denize karşı pipetle köpürtülüp içilen anların, bütün gün sokakta top koşturmuş olmanın verdiği hararetin dermanını bir şişede aramanın hatıralarını yansıtan eski bir fotoğraf albümü gibi. Bu dönemin insanları için gazoz, siyah beyaz dünyanın renkli bir tadı olarak yer etti.

Gazozun farklı ülkelerde ortaya çıkışı, farklı tarihlerde ve farklı şekillerde gelişti. Türkiye sınırlarına ilk girişini, 1890’larda maden suyuyla yapan gazoza ilk yerli muadil “Mısırlıoğlu” ismiyle 1908’de geldi. Mısırlıoğlu’nun öncülüğünün ardından pek çok farklı marka, gazoz üretimine başladı ve gazoz sektörü giderek büyüyüp serpilerek en sonunda günümüzdeki halini aldı.

 

Gaz Voda'nın Baloncuklu Dünyası

Biraz da Gaz Voda’dan bahsedelim… 1887’de Gürcistan’da meyve özlerinin ilk başta saf suyla seyreltilmesiyle atılan bebek adımları, daha sonra bu özlerin gazlı suyla karıştırılarak hazırlanmasıyla farklı bir boyuta taşındı. Ortaya çıkan ve yüksek miktarda eğlenceli baloncuklar ihtiva eden bu lezzet, tüketicinin sevgisi ve ilgisiyle günümüze kadar geldi. Başlangıçta sadece eski Sovyet ülkelerinde bilinen ve tüketilen bu gazozun doğallığı ve lezzeti sayesinde sınırları aşması pek de uzun sürmedi. Eski Sovyet ülkelerinden sonra, Bulgaristan, Makedonya, Romanya gibi Balkan ülkelerine de “Oranjada” ismiyle yayılan Gaz Voda, bu coğrafyada da kendisine sıkı bir tüketici kitlesi edinmeyi başardı.

Ancak biz Gaz Voda’nın en ilginç yayılma hikayesinin ABD ile gerçekleşen hikaye olduğunu düşünüyoruz. Merak edenler için hikayeyi derhal aktaralım. 1952 yılında, o dönemin ABD başkanlığı görevini yürüten Harry S. Truman, Stalin’e hediye olarak ABD menşeili gazlı içeceklerden gönderiyor. Stalin de tabağı boş göndermeyip, kendi coğrafyasına ait bir içecek olan Gaz Voda’yla karşılık veriyor. Truman ve Gaz Voda’nın tadına bakan diğer Amerikalıların bu lezzetten fazlasıyla etkilenmesiyle Gaz Voda’nın ABD’ye ihraç edilme serüveni başlıyor. Sonuç olarak Gaz Voda kıtalararası bir performans sergileyip ABD’de de sevilerek tüketilen bir içecek haline geliyor. Biz de 19. yüzyıldan beri çeşitli aşamalardan geçerek dünya genelinde sevilen bir lezzete dönüşen Gaz Voda’yı, Türkiye’deki gazozseverlerle buluşturmak için yola çıktık. Gaz Voda ailesi olarak Türkiye’nin zengin bitki örtüsünde yetişen çeşitli bitki ve meyvelerden elde edilen doğal şuruplarımız ve eşsiz nostaljik sunumumuzla Türkiye’de gazoz sektöründe bir ilke imza atıyoruz. Gaz Voda’nın renkli dünyasının kapıları, farklı damak tatlarına hitap edecek olan aromalara sahip gazozlarımızla ve retro el yapımı gazoz dünyasıyla tanışmak isteyen herkese açık. Gaz Voda satış noktalarında bulabileceğiniz diğer lezzetler olan sıcak içeceklerimizi de denemeyi unutmayın… Sizi bu nostaljik lezzetlerle tanıştırmak için sabırsızlanıyoruz!

NOSTALJİK EL YAPIMI GAZOZ